"Co we wsi piszczy...” cz.1

„Co we wsi piszczy...”,
czyli wieści z działalności Stowarzyszenia „Z tradycja w przyszłość” we wsi Kłodzino.
Kłodzino – średniowieczna wieś, założona przez Niemców. Zniszczona w XV w., odbudowywana, podzielona i ponownie połączona. Obecnie mała wieś w woj. zachodniopomorskim, powiecie świdwińskim, w gminie Rąbino. Kłodzino jest sołectwem, które obejmuje również wieś Dołganów.

To właśnie w tej małej wsi niedaleko Świdwina, której mieszkańcy wraz z mieszkańcami niedaleko położonej wsi Niemierzyno, wyszli z inicjatywą założenia Stowarzyszenia. Udało się tego dokonać w grudniu 2010 roku. Początkowo były to niezobowiązujące spotkania, później przerodziły się w prężnie działające Stowarzyszenie na rzecz rozwoju sołectw Niemierzyno i Kłodzino „Z tradycją w przyszłość”. Dlaczego taka nazwa? No cóż, chcemy działać, zmieniać nasze wsie nie zapominając przy tym o naszym dziedzictwie, o malowniczej polskiej wsi...

By zrealizować cel jaki nam przyświeca postanowiliśmy wziąć udział w konkursie organizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach projektu „Ochrona Bioróżnorodności naszą szansą-2011”. Nasz projekt „Wiejskie ogródki przedokienne – wizytówką Kłodzina” spotkał się z aprobatą komisji, przyznano nam dotację na realizację projektu.

Od kwietnia 2011 roku prężnie przygotowywaliśmy się do działań w naszych ogrodach. Przygotowywaliśmy etapy zakupu roślin, pomagaliśmy sobie w pracach w naszych ogródkach, pracowaliśmy na rozsadniku. Ale jak wiadomo praca i teoria powinny iść w parze, dlatego odbyło się również szkolenie dla wszystkich osób które biorą udział w projekcie. Oprócz fachowych informacji podzieliliśmy się również naszymi własnymi doświadczeniami, które po części przekazywane były przez nasze babcie mieszkające na wsiach w czasach kwiecistych ogrodów. Wymiany kwiatków też nie są nam obce, jak również wzajemna pomoc w pracach w ogrodach.
W ramach projektu i szkoleń odbyła się również wycieczka do ogrodów tematycznych „Hortulus” w Dobrzycy. Dzięki niej nasza motywacja i zapał wzrosły jeszcze bardziej Niektórzy uczestnicy wpadli na jeszcze ciekawsze aranżacje własnych ogródków przedokiennych.

Na jesienne i zimowe wieczory również znaleźliśmy sposób... Kiedyś własnoręcznie robione wieńce, ozdoby, stroiki i kompozycje do wazonów były normą. Podążając za mottem naszego Stowarzyszenia poszliśmy w przyszłość nie zapominając o tradycji. Dlatego właśnie odbyły się warsztaty rękodzieła – robiliśmy stroiki na groby naszych najbliższych, bukiety jesienne z suszonych traw i kwiatów i stroiki bożonarodzeniowe, a na wiosnę – palmy i bukiety wiosenno-wielkanocne.

Zapraszam do czytania naszych artykułów „Co we wsi piszczy...”, co miesiąc najnowsze informacje z poczynań we wsi Kłodzino

Również zachęcamy wszystkich do odwiedzania strony internetowej Fundacji Wspomagania Wsi, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji, jak również te najświeższe o konkursach i projektach – http://www.witrynawiejska.pl/

W galerii skrótowy fotoreportaż naszej działalności w 2011 roku.

Miłego oglądania –
Mariola Duszna