Jarmark wiejskich tradycji

Napisany przez: admin2 | Kategoria: Inne | Napisany: 25 maj : 17:13

Serdecznie zapraszamy na
„Jarmark wiejskich tradycji”
do gospodarstwa agroturystycznego
w Niemierzynie 8,
w dniu 26 maja 2013r. na godz. 15.00
- wymiana sadzonek, nasion roślin wieloletnich i jednorocznych
- małe rękodzieło
- poczęstunek i zabawa

Zapraszamy
Stowarzyszenie „ Z tradycją w przyszłość”
Wersja do druku Pobierz w postaci pdf

Jarmark świąteczny w Niemierzynie

Napisany przez: admin2 | Kategoria: Inne | Napisany: 31 gru : 16:55

„ Nie jesteśmy by spożywać urok świata, ale po to by go Tworzyć”
Gałczyński
15 grudnia miałam szczęście uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Mała wioska Niemierzyno koło Świdwina zamieniła się w polskie Betlejem. Blisko 400 osób spotkało się aby wspólnie przeżywać czas oczekiwania na przyjście Tego, który 2000 lat temu narodził się w okupowanej przez Cesarstwo Rzymskie ziemi judzkiej.
Organizatorami tego przedsięwzięcia było powstało przed rokiem Stowarzyszenie „Z tradycją w przyszłość”, właściciele i pracownicy firmy „Agnes”, Gospodarstwa Rolnego mieszczącego się na terenie Niemierzyna, „Polarica” , ZUK ze Świdwina oraz Wójt Gminy Świdwin. Zaproszonymi gośćmi byli księża z parafii Św. Michała Archanioła w Świdwinie, przedstawiciele władz oraz pracownicy czterech organizujących firm, a także mieszkańcy wsi Niemierzyno.
Efekt współpracy wielu ludzi dobrej woli był nadzwyczajny. Przybyły licznie całe rodziny z dziećmi, nawet tymi najmłodszymi w wózeczkach. Przygotowano wiele punktów w których dzieci wraz z rodzicami mogły wykazać się pomysłowością, zaangażowaniem i prawdziwymi artystycznymi talentami.
Największym powodzeniem cieszyła się stolarnia, gdzie pod okiem fachowców tatusiowie i mamy razem z dziećmi razem budowali karmniki dla ptaków. W wielkiej szopie, na stołach pracowali mali artyści, z masy plastycznej dzieci lepiły wypalane później w wielkim piecu ozdoby choinkowe. Splatano wieńce adwentowe i stroiki świąteczne, prawdziwe cuda sztuki ludowej.
Spotkanie otworzył Święty Mikołaj, który zajechał saniami i dzwoniąc małym dzwoneczkiem zapraszał kolejnych gości na kulig. Na zaimprowizowanej scenie dzieci świdwińskie z chóru UNISONO. śpiewały kolędy. Nauczyciele świdwińskiego przedszkola przedstawili utrzymane w konwencji ludowych opowieści jasełka. Świąteczny nastrój potęgowały palące się ogniska i płynące z głośników melodie polskich kolęd. Na zmarzniętych i głodnych czekały ciepłe napoje, bigos i kiełbaski. Mimo tak wielu uczestników spotkanie przebiegało w klimacie spokoju i radosnego poczucia wzajemnej bliskości. Każdy czy organizator, czy uczestnik spotkania czuł się ważny i potrzebny. Inicjatorzy spotkania skryli się w cieniu wspólnie działających mieszkańców Niemierzyna. Droga, od zbudowanej rękami tych że mieszkańców kapliczki rozświetlona światłem ognisk prowadził w kierunku stajenki. Stała z boku. Nie była punktem centralnym, choć była najważniejsza. Pusty żłóbek czekał. Dzieci podchodziły do żywych owieczek, krówki i cielaczka. Rodzice tłumaczyli, że Pan Jezus urodził się w takiej stajence, a Jego rodziną stali się wszyscy ci, którzy chcieli przyjąć Jego najtrudniejsze przesłanie – „Miłujcie się nawzajem, miłujcie nieprzyjaciół waszych,. Coście uczynili jednemu z tych najmniejszych mieście uczynili”.
Niektórzy zauważyli, że właśnie w czasie tego spotkania w stajence przyszedł na świat malutki baranek. Wybrał sobie na narodziny to miejsce i tych ludzi, którzy się tam zgromadzili. Czy to znak? Nie wiem, ale tak to odebrałam i myślę że Niemierzyno podobnie jak Betlejem odczuje to tak samo i staje się godnym miejscem narodzenia Bożego Dzieciątka. I oby tak zostało.
Krystyna Pietrzykowska
Wersja do druku Pobierz w postaci pdf

Pole dyniowe w Niemierzynie

Napisany przez: admin2 | Kategoria: Inne | Napisany: 09 paź : 18:48


Podczas pierwszego sprzątania wsi porządkowaliśmy najbardziej zachwaszczone miejsce we wsi, które przez wiele lat leżało odłogiem. Ktoś powiedział może posiejemy trawę (ale trzeba ją kosić), ktoś inny, a może dynie? I tak się zaczęło. Znalazły się pesyki dyni, które szybko umieściliśmy w ziemi. Potemo, kilka razy pielenie. Dynie szybko rosły, pokrywając wielkimi liśćmi pole. A owoce systematycznie zbieramy. Zdobią nasze domy, ogrody, rozdajemy je rodzinie i znajomym.
Wersja do druku Pobierz w postaci pdf

Wyjazd do Lichenia

Napisany przez: admin2 | Kategoria: Inne | Napisany: 09 paź : 18:32

Marzeniem wielu mieszkańców wsi, a szczególnie kobiet był wyjazd do Lichenia. Wyjazd umożliwiło nam przedsiębiorstwo Polarica Poland Sp.z o.o.w Niemierzynie, któremu tak jak nam bliskie sercu są sprawy naszej wsi. Poprawa estetyki, dbania, o wspólne dobro, ład i porządek. W nagrodę za utrzymanie porządku i poprawę estetyki wsi pojechało na wycieczkę 25 osób. Podczas czynów społecznych było nas wiecej czasem nawet 40 osób ( a we wsi mieszka ok.120!), ale nie wszyscy mogli pojechać z nami na wycieczkę.Pani Maryla pojechała do sanatorium, jej siostra do pracy. Przed samym wyjazdem zmarł nasz głowny pomocnik p. Janek.
Spotykaliśmy się od maja do września i wspołnie pieliliśmy rośliny, zamiataliśmy, porządkowaliśmy tereny zieleni. A w zamian zyskaliśmy tak wiele- piękne otoczenie, ładną wieś i nagrodę wyjazd do Lichenia.
Sredecznie dziękujemy Pani Barbarze Kirkowskiej przedstawicielowi Polaricy Poland Sp. z o.o. za spełnienie naszych marzeń.
Wersja do druku Pobierz w postaci pdf

Zakończenie projektu: "Wiejskie ogródki przedokienne wizytówką Kłodzina"

Napisany przez: admin2 | Kategoria: Inne | Napisany: 09 paź : 17:50

Zakończyliśmy projekt,,Ochrona bioróżnorodności naszą szansą''-2011- pt. "Wiejskie ogródki przedokienne wizytówką Kłodzina" ,realizowany dzięki wsparciu Fundacji Wspierania Wsi przez 18 miesięcy. Długich 18 miesięcy, ale tyle się działo... a co zyskaliśmy:
- wiedzę o tradycji polskiej wsi
- wiedzę o starych pojskich odmianach roślin ozdobnych i leczniczych
- rośliny, które wspaniale ozdabiają nasze przedogródki
- nauczyliśmy się robić wianki, ozdoby, stroiki- a wykorzystaliśmy rośliny z ogrodu i natury
- zyskaliśmy coś najcenniejszego sąsiedzką współpracę i życzliwość, wymieniamy się sadzonkami, nasionami, wiedzą wspólnie spędzamy czas.

Projekt nauczył nas cierpliwości i życzliwości. Mamy wspaniałe ogródki.
Podsumowanie projektu miało miejsce w dzień pełen słońca, chmur i deszczu- takie lato... Przybyli zaproszeni goście z sąsiednich wsi i nasi znajomi, rodzina. W świetnej atmosferze pełnej dobrego humoru obeszliśmy wszystkie ogródki, które brały udział w projekcie. Wszystkie zadbane, kwitnące, ale niestety nagrody tylko trzy... Głosowanie było tajne, a komisja składała się ze wszystkich uczestników tego spotkania... Wyróżniliśmy trzy ogródki: pana Jana, pani Zosi, pani Eli.
A potem wspólna biesiada, opowieści, wspominanie , porady kulinarne itp. Trudno było nam się rozstać. Myślimy już o kolejnym projekcie...
Wersja do druku Pobierz w postaci pdf

Miejsce wypoczynku we wsi Niemierzyno

Napisany przez: admin2 | Kategoria: Inne | Napisany: 09 paź : 17:21

Teraz widać dzieci we wsi Nimeierzyno! Od rana do wieczora spędzają czas na huśtawkach i w piaskownicy. Rodzice mają swoje pociechy na oku, bo widzą je z okien swoich domów. Dla rodziców i młodzieży urządzone jest miejsce wypoczynkowe, aby mogli spędzać czas w pobliży miejsca zabaw dzieci. Dzięki funduszowi sołeckiemu i zaangażowaniu wielu mieszkańców, a szczególnie przedsiębiorcom Polarice Poland Sp zo.o. z Niemierzyna oraz Gospodarstwu Rolnemu p. Grzegorza Czarnego rozpoczynamy budowę parku wypoczynkowego w centrum wsi. Będzie plac zabaw, ławki otoczone zielenią. Dwa lata temu rozpoczęliśmy prace. Z funduszu sołeckiego zakupione były rośliny, które posadziliśmy na obrzeżu chodnika, aby odgrodzić zielony plac od ulicy. Zamontowaliśmy ławki, kosze na śmieci. Teraz montujemy huśtawki i piaskownicę- zakupione dzięki wsparciu finansowemu Polaricy Poland Sp. z o.o. W przyszłym roku będziemy sadzić drzewka i mamy nadzieję, że dalej będziemy urządzać miejsce zabaw dla dzieci. Może wieża ze zjeżdżalnią... o tym marzą chłopcy, karuzela... dla dziewczynek.
Wersja do druku Pobierz w postaci pdf

Nordic Walking

Napisany przez: admin2 | Kategoria: Inne | Napisany: 09 paź : 17:03

Wieś Niemierzyno położona jest w malowniczym otoczeniu pól i lasów, wspaniałych krajobrazów, a kręte ścieżki zachęcają do pieszych spacerów i wycieczek. Co sprawdzili i polecają mieszkańcy Niemierzyna. Od 22 czerwca do 21 lipca 2012r 20 osób w wieku od 16 lat uczestniczyło w zajęciach Nornic Walking prowadzonych przez Małgorzatę Miękczyńską. Najważniejsze- teoria, prawidłowa postawa, krok i technika chodzenia zostały szybko opanowane. Dzięki temu chodzenie z kijkami stało się prawdziwą przyjemnością. Był to wspaniały czas nauki i zabawy podczas letnich wieczorów. Czasem padał deszcz, czasem świeciło słońce (choć niewiele go było tego lata) ,to grupa zachęcona taką formą spędzania czasu, maszerowała po swoich okolicach. Niektórzy, choć mieszkają wiele lat w Niemierzynie, dopiero poznali okolice. Po zakończeniu nauki Nornic Walking, mieszkańcy wsi spotykają się i wyruszają na wspólne spacery, zawiązały się nowe znajomości, a do grupy dołączają nowe osoby nie tylko z Niemierzyna.
Wszystkim którzy chcą zadbać o własne zdrowie, kondycję i figurę, chcą oderwać się od codziennych spraw i problemów, spędzić czas z przyrodą i znajomymi polecamy taką formę spędzenia wolnego czasu.
Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Świdwin oraz Polarice Poland Sp z o.o. z Niemierzyna, za wsparcie finansowe na realizację tego działania, które zapoczątkowało przyjemne spacery po naszych okolicach.

Stowarzyszenie „Z tradycją w przyszłość”, sołtys i Rada sołecka wsi Niemierzyno.
Wersja do druku Pobierz w postaci pdf

Co słychać w Niemierzynie

Napisany przez: admin2 | Kategoria: Stowarzyszenie | Napisany: 09 paź : 16:46

Nasza wieś pięknieje. Przyjemne są spacery po Niemierzynie. Kwitną krzewy i byliny. Na budynkach rozrastają się winobluszcze i bluszcze- rosnące coraz szybciej. W przyszłym roku pokryją już chyba całe ściany. Rośliny przy sadzeniu były tak dobierane, aby kwitnienie trwało nieprzerwanie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mimo codziennych obowiązków, które mamy w swoich domach, coraz częściej spotykamy się i umawiamy w centrum wsi, aby popielić rabatki,które są ozdobą naszej wsi. Znajdujemy na to czas, bo widzimy efekty swojej pracy, no i dbamy o miejsce w którym mieszkamy. A do tego spędzamy czas w miłym towarzystwie,żartujemy, śmiejemy i wymieniamy doświadczeniami.
Wersja do druku Pobierz w postaci pdf

RAJDY W NASZYM POWIECIE

Napisany przez: admin2 | Kategoria: Inne | Napisany: 29 maj : 19:37

LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA w Świdwinie organizuje rajdy w terminach:

2 czerwiec 2012r. gm. Rąbino - trasa Biała Góra - Biała Góra (trasa przez las) - zapisy do 30 maja 2012
9 czerwiec 2012r. Brzeżno
23 czerwiec 2012r. gm. Świdwin - trasa Rusinowo- Berkanowo-Ząbrowo- Kartlewo- Rusinowo
30 czerwiec 2012r. Sławoborze.

Serdecznie zapraszamy do udziału!
Wersja do druku Pobierz w postaci pdf

Biuletyn Witryny Wiejskiej

Napisany przez: admin2 | Kategoria: WWW | Napisany: 16 maj : 10:14


Serdecznie zachęcamy do odwiedzania strony Witryny Wiejskiej pod adresem www.ww.org.pl
Zapraszamy!
Wersja do druku Pobierz w postaci pdf
Idź do strony  1 2 3 4 5 6